ciąża

Ile kosztuje ciąża – drugi trymestr

Wrzesień 25

Drugi trymestr ciąży dobiegł ku końcowi czas na małe podsumowanie finansowe. Tutaj znajdziecie podsumowanie pierwszego trymestru – klik. Mam specjalną stronę w bullet journalu, na której zapisuję wszystkie wydatki związane z ciążą, więc dzisiejsze wyliczenia są bardzo skrupulatne. :)

Kwestii żywieniowej  nie podejmuję – cukrzycowa dieta weszła mi już trochę w krew, nie mam poczucia, że na jedzenie wydajemy dużo, więc i jakichś dodatkowych kosztów nie widzę. Wręcz przeciwnie – nie mam żadnych szczególnych zachcianek – a obserwując koleżanki na podobnym etapie widzę, że a to jakaś czekolada, McDonalds czy inne fast foody, a pieniądze uciekają niepostrzeżenie. :)

Ubrania – łącznie 190 zł – 3 swetry w które mieszczę brzuch i dwie pary ciążowych leginsów, a bez ciąży nie kupiłabym ich – kwota do przełknięcia, szczególnie, że komfortowo się w tych ubraniach czuję. Myślę, że trzeci trymestr będzie tu najkosztowniejszy, bo czeka mnie zakup zimowych butów (mam z poprzedniego sezonu, ale nie dam rady ich włożyć i zawiązać samodzielnie…. ;)) i kurtki, bo w żadną z poprzedniego roku się nie zmieszczę – tu mam już pewien plan – uszycia kurtki 3w1 – z dopinką na ciążowy brzuch, dopinką żeby móc potem nosić dziecko w chuście (zarówno z przodu jak i na plecach) oraz bez dopinek jako normalną kurtkę. Jak tylko projekt zostanie ukończony nie omieszkam się pochwalić. :)

Kwestie medyczne obciążyły mi portfel najbardziej. Najłatwiej będzie zestawić mi to w tabelce.

Paski do glukometru 7 op. 175 zł
Igły do pena insulinowego 14 op. 112 zł
Tabletki na wzmocnienie żył 6 op. 200 zł
Witaminy ciążowe 3 op. 100 zł
Leki na przeziębienie 60 zł
Leki na zgagę 20 zł
Suma: 667 zł

 

Przyznam, że podsumowanie mocno mnie zszokowało! Pamiętajcie, że ciążę prowadzę w ramach NFZ, więc wszystkie wizyty i badania laboratoryjne mam darmowe. Nawet nie chcę myśleć jaki byłby koszt opieki prywatnej, ponieważ do tej pory miałam 6 wizyt u ginekologa, 12 w poradni diabetologicznej i 5 w endokrynologicznej! Mam świadomość, że kolejny trymestr będzie wyglądał podobnie, jeśli nie jeszcze drożej – trzymajcie kciuki, żeby tu się nic nie zmieniło! ;)

W kategorię pozostałe wrzucam tylko pas samochodowy. Odkupiłam go od innej mamy, która ciążę ma za sobą za 70 zł, więc tu udało mi się super. :) Pas może wydawać się zbędnym gadżetem, ale mi daje poczucie bezpieczeństwa i zwiększa komfort jazdy – szczególnie na dłuższych trasach.

 

Łącznie wydatki związane z ciążą w drugim trymestrze dają kwotę 879 zł. Dla jednych dużo, dla innych grosze. Ja jestem zaskoczona kwotą za leki – ale tu niestety pola manewru nie mam – mus to mus.
A Wy kontrolujecie/kontrolowałyście swoje wydatki w ciąży? Czy wolicie nie wiedzieć? ;)

Zapisz