Dziecko na Warsztat

Podróż za jeden uśmiech

Styczeń 25

Styczeń upływa nam pod znakiem geografii. Jak można nauczyć dwu i pół latka geografii? Czym w ogóle dla niego jest geografia? Na razie zabawą. I masą trudnych słów do wytłumaczenia. Bo czym jest Polska? Ile to 100 km? Co to inne miasto? A co kontynent?

Zaczęliśmy od sprawy najtrudniejszej dla Tymka. Dlaczego nie możemy odwiedzać codziennie babci, która mieszka w innym mieście? Dlaczego tak rzadko widujemy się z Gają, Natalką czy Stasiem?

IMAG0415

Stworzyliśmy wspólnie mapę Polski, na której umieściliśmy zdjęcia naszych bliskich, każdego w mieście, w którym mieszka. Teraz kiedy Tymek pyta czy możemy dziś odwiedzić ciocię i jej jeża wędrujemy do naszej mapy i pokazujemy, że my jesteśmy w Olsztynie, a ciocia w Ostródzie, wiec już trochę za późno na taką wycieczkę. ;) A przy okazji utrwalamy sobie inne miejscowości i twarze bliskich.

Spontanicznie zrobiliśmy też drugą mapę – zwierząt występujących w Polsce, Tymek ją dzielnie malował, a potem przyklejał całe rodziny, jego ulubiona rodzina to oczywiście ta jeżykowa!

IMAG0296

W zestawie zabawek od dawna znajduje się kompas, na jego bazie powstał kolejny pomysł na zabawę – poszukiwanie skarbów z mapą! Prawdziwa przygoda dla Tymka!

W czasie rozmów o różnicach miasto – wieś zbudowaliśmy małe miasteczko z piasku kinetycznego, chwilę po utrwaleniu go na zdjęciu wjechała koparka i całość z wielką radością zrównała z ziemią.

IMAG0318

Miasto i wieś porównaliśmy przy pomocy dwóch książeczek-szukanek:

Ostatnim podejściem do geograficznych zabaw było wspólne sklejenie globusa (podrzuconego nam w ostatniej chwili przez Olę!) i oglądanie przepięknie wydanego albumu Kontynenty w obiektywie National Geographic.

IMAG0417

Wisienką na torcie są nasze geocachingowe poszukiwania skarbów. Już się nie możemy doczekać wiosny, kiedy wyruszymy z gpsem pokeszować we troje. Dla niewtajemniczonych link tutaj. :)

Wszystkie zabawy powstały dzięki styczniowemu tematowi Dziecko na Warsztat, czyli geografia. :) Zobaczcie jak bawili się inni.