książki | książki dla dzieci

Lubimy czytać z Tymkiem.

By on Styczeń 31

Jakiś czas temu zapisaliśmy się do miejskiej biblioteki z Tymkiem. Z prostej przyczyny – nas synek bardzo lubi kiedy mu czytamy. Nie tylko przed snem, ale i w ciągu dnia, kiedy potrzebuje chwili wyciszenia. Książki w domu znamy już w zasadzie wszystkie na pamięć, a Tymek ma swoje ulubione tytuły, które możemy czytać kilka razy pod rząd, a one i tak mu się nie nudzą (w przeciwieństwie do nas!). Nie czuję też potrzeby kupowania mu co raz to nowych pozycji, bo nie mamy na nie miejsca, a część przeczytamy tylko raz i trafiają w kąt. Biblioteka w tym przypadku to genialny wybór! Mamy taki układ, że wypożyczamy 4 pozycje tygodniowo – dwie wybiera Tymek – buszuje między półkami i losuje pozycje z najciekawszymi okładkami (ostatnio specjalizuje się w książeczkach z zagadkami – nawet nie wiedziałam, że jest aż taka szeroka oferta w tym temacie!). Natomiast ja wybieram dwie książki, które są dłuższymi opowieściami, tak, żeby zaprzyjaźnić się z bohaterem i przeżywać jego przygody kilka wieczorów.

Postanowiłam podzielić się z Wami naszym zdaniem wydawniczymi perełkami – dziś niedługie poczytajki na popołudniowy moment wytchnienia. :)

Pierwszą z nich jest Orkiestra Krowy Zosi Geoffroy de Pennart .

Bardzo sympatyczna Zosia szuka orkiestry z którą mogłaby wziąć udział w koncercie. Opowiadanie o tym, że nie trzeba być takim samym jak koledzy, żeby osiągnąć sukces, a różnice powinny łączyć zamiast dzielić. Książeczka opatrzona jest w zabawne ilustracje, teksty są krótkie, zachęcają do dyskusji z dzieckiem na temat różnic i podobieństw.

 Tadzik się nudzi Jerzego Hernsterna – to historia o każdym małym chłopcu i małej dziewczynce, zwyczajnie, o dziecku które dopada nuda! A z nudy powstają najwspanialsze przygody. Tak jest i tym razem, Tadzik z kawałkiem zapomnianego sznurka przeżywa niezapomniane historie, które doprowadzą go do kłębka.Książka jest bardzo ciekawie zilustrowana. Na kartkach dominują trzy kolory – czerwony, biały i czarny. Skupiamy się za to na tekście, który wesoło podskakuje, zawija się i chowa pod kłębkiem włóczki.

Świetny pomysł na nudę! :)

A Wy jakie książeczki czytacie? Korzystacie z biblioteki z dziećmi? :)

Continue Reading